samoocena - Poradnik Sukcesu

Idź do spisu treści

Menu główne:

samoocena

ARTYKUŁY > Postawa życiowa


Jak zostałem znawcą samego siebie...?"Myślę, więc jestem"

Rene Descartes


Wielu filozofów zastanawiało się nad sensem tego zdania. Co w sobie kryje, jakie jest jego główne przesłanie? Nie zagłębiając się zbytnio w filozoficzne rozważania, odkrywamy w tym stwierdzeniu wielką mądrość.
To, o czym myślimy, kształtuje nasze człowieczeństwo, decyduje o tym, kim się stajemy. Opinie, poglądy i przekonania wpływają na naszą tożsamość. Warunkują sukces lub porażkę. Myśli uruchamiają decyzje, a te z kolei nasze działania. Sami tworzymy owoce swojej egzystencji.
Ale życie mamy tylko jedno i nie warto go zmarnować.


"Zaraz na początku życia, ktoś powinien nam powiedzieć,
że umieramy. Może wtedy, żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz. Dni, które przyjdą, są policzone"

Michael Landon


Ale żeby działać, jak mówi Michael Landon, trzeba wpierw wiedzieć, kim się jest i dokąd się zmierza. Życie nabiera wówczas sensu i staje się w pełni wartościowe.
Nie możemy tracić go na zabawę w ciuciubabkę, po omacku przeżywając dzień po dniu.

Niech historia pana Janka,
będzie dla Ciebie przestrogą

Wyobraź sobie pana Jana Nieświadomego. Pracuje on w charakterze pośrednika finansowego w jednej z firm ubezpieczeniowych. Nasz agent nie wyróżnia się niczym szczególnym wśród swoich kolegów "po fachu". Z trudem realizuje odgórnie ustalone limity produkcyjne. Wie, że jeśli nie wykona planu, będzie zmuszony szukać sobie nowego zajęcia. Jego postępowaniem kieruje stres i lęk przed utratą zarobków.
Pomimo tego, że pracuje w tej firmie już pięć lat, w dalszym ciągu nie wierzy zbytnio we własne kwalifikacje zawodowe. Z dużym niepokojem patrzy w przyszłość.

Pan Jan, codziennie rano budzi się z przykrą dla niego świadomością, że tak jak zwykle będzie musiał wykonać kilkadziesiąt telefonów w celu umówienia spotkania handlowego. Myśli o tym z wielką niechęcią. W wyobraźni słyszy już te wszystkie opinie i sądy swoich potencjalnych rozmówców na temat ubezpieczeń.


Wieczorem, siedząc przy butelce piwa i oglądając ulubiony serial w TV, Nieświadomy rozmyśla o swoich dzisiejszych niepowodzeniach zawodowych. Obwinia za wszystko trudny rynek, kryzys ekonomiczny państwa, ubożejące społeczeństwo i nie do końca inteligentnych rozmówców, nie doceniających ogromnej roli zabezpieczenia finansowego w ich codziennej egzystencji.
Czuje się sfrustrowany i nieszczęśliwy. Otwiera, kolejne trzecie już piwo.
Może jest to zbyt przejaskrawiony przykład, ale bardzo dobitnie wskazuje na to, jak samoocena wpływa na postawę i postępowanie człowieka. Pan Jan stara się lepiej lub gorzej pomagać innym, ale nie potrafi wpierw pomóc samemu sobie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że tak naprawdę nie zna samego siebie. Nie wierzy, że jest w stanie osiągnąć sukces zawodowy i poczuć się szczęśliwy.

Żeby zostać na przykład, profesjonalnym sprzedawcą, musisz poznać potrzeby Twojego klienta i odkryć prawdziwe powody, dla których decyduje się on na zakup produktu. Ale, jak możesz to zrobić w sposób prawidłowy, jeśli nie znasz samego siebie? Czy jesteś w stanie pomagać innym w sytuacji, gdy sam dla siebie jesteś zagadką?


Koniecznie odpowiedz sobie

na te kluczowe pytania...


Tak więc, kim jesteś drogi czytelniku?
Czy zastanawiałeś się nad tym pytaniem? Czy potrafisz teraz na nie odpowiedzieć?
Zapewne zdajesz sobie sprawę, że nie należy to do łatwych zadań. Wymaga od Ciebie sporego wysiłku i wytrwałości w określeniu i ocenie własnego "ja".

Zapytasz teraz, OK!, ale co trzeba zrobić, aby dobrze poznać samego siebie? Jakie elementy składają się na samoocenę? Dlaczego to wszystko jest takie ważne?

Musisz sobie szczerze odpowiedzieć na
4 fundamentalne pytania:

1. Co jest Twoim powołaniem życiowym?2. Jaki jest Twój system wartości?3. Jakie są Twoje poglądy i przekonania na najbardziej istotne aspekty życia?


4. Jaki jest Twój stosunek do samego siebie , tzn., czy masz poczucie własnej wartości?Rzetelna i wnikliwa analiza tych spraw spowoduje prawdziwą rewolucję w Twoim życiu. Odniesiesz olbrzymie korzyści, które sprawią, że:

Twoje korzyści


umocni się Twój szacunek do własnej osoby
odkryjesz sens swojego istnienia
wzrośnie Twoja kreatywność, ambicja i aktywność życiowa
pozbędziesz się wielu wad i słabości charakteru
wzmocnisz swoje zalety
zmienisz punkt widzenia na wiele spraw
łatwiej zrealizujesz cele
poprawisz zdolność rozwiązywania problemów
staniesz się asertywny i odpowiedzialny
zaakceptujesz siebie takim, jakim jesteś
poprawisz relacje z otoczeniem
odniesiesz więcej sukcesów


To nie jest nawet kompletna lista korzyści, które czekają na Ciebie na wyciągnięcie dłoni. Ale żeby je uzyskać, musisz chcieć to zrobić. Odpowiedź - w jaki sposób? - przyjdzie później sama.

Skuteczne techniki samooceny poznasz dzięki Poradnikowi Sukcesu.

Odkryj swoje powołanie i zacznij działać

Na pewno znasz wielu ludzi, którzy przez całe życie nie odkryli swojego posłannictwa. Żyli w nieudanych związkach, wykonywali nielubianą pracę, nie potrafili decydować o swoim losie. Niektórzy nawet nie widząc sensu życia "strzelili sobie samobója" (popełnili samobójstwo) jak to określił Marcin Daniec w swoim kabarecie. Wszyscy byli nieszczęśliwi.

Czy ma to być też scenariusz Twojego Życia?
Jeśli nie, to jak najszybciej zacznij działać.

Rozpocznij samoocenę od lektury
światowego bestsellera Florence Littauer OSOBOWOŚĆ PLUS. Znajdziesz tu między innymi test osobowości, który pozwoli Ci określić Twój temperament i zobaczyć jakie cechy charakteru wpływają na Twoje emocje, pracę i relacje z innymi ludźmi. Dzięki jej zawartości poznasz siebie i innych ludzi. Nauczysz się akceptować ich takimi, jakimi są. Poznasz swoje mocne i słabe strony. Dowiesz się jak przekształcać swoje wady, by stały się zaletami. Rób to, do czego jesteś stworzony, aby odkryć dla siebie idealną ścieżkę życia w oparciu o Twój typ osobowości. Przeczytaj koniecznie ten światowy bestseller, który odmienił egzystencję milionom ludzi. Unikniesz błądzenia po bezdrożach życia , łącząc pasję z pracą. Staniesz się bardziej efektywny w tym co robisz, ponieważ odnajdziesz w pracy pełną satysfakcję a w  innych ludziach przyjaźń i wsparcie.

Zdradź tajemnicę, jaki masz system...?

Kolejny krok, to określenie systemu wartości.
Może nie zdajesz sobie sprawy, jak silnie oddziaływują Twoje wartości na to co robisz. Istotne dla Ciebie problemy, niekoniecznie są ważne dla innych osób.

Spójrz na przykład.

Pracownik jednej z firm bardzo sobie ceni bezpieczeństwo i stabilizację. Najważniejszą dla niego rzeczą jest posiadanie gwarancji zatrudnienia. Pomyśl tylko, jak będzie się czuł, kiedy straci tę pracę, a nowe zajęcie nie da mu tej stabilizacji.

Inny z kolei pracownik, uwielbia przygodę, nowe wyzwania i nieustanny ruch. Żyje z dnia na dzień. Dla niego najważniejszą sprawą jest możliwość samodzielnego kształtowania zarobków. Osiąga je jako handlowiec pracujący w systemie prowizyjnym.
Wyobraź sobie, jak będzie się czuł w roli urzędnika siedzącego za biurkiem i przekładającego papiery.

To, jakie wartości uznajesz dziś za istotne, niekoniecznie stanowi dla Ciebie najlepsze rozwiązanie na przyszłość. Może nie zwróciłeś uwagi, jak aktualne wartości mogą blokować lub wręcz uniemożliwiać pewne Twoje zachowania. Na przykład, niedocenianie znaczenia odpowiedzialności, utrudni Ci kierowanie własnym życiem.

Wkrótce zdasz sobie sprawę, że musisz stworzyć nowy, spójny system wartości, który będzie optymalny tylko dla Ciebie.

A teraz, uszereguj w kolejności przynajmniej 10 wartości, zaczynając od najważniejszej z Twojego punktu widzenia. Koniecznie zapisz je w notesie i codziennie czytaj na głos. Po pewnym czasie odkryjesz, że w pełni się z nimi utożsamiasz. Mechanizm zacznie działać, wpływając na Twoje postępowanie. Staniesz się innym, lepszym człowiekiem. Przekonasz się, że to naprawdę działa.

Przeczytaj pozostałe artykuły na ten temat i koniecznie
weź udział w szkoleniu:

STRATEGIA SUKCESU
Wyraź swoją opinię na temat...

Kolejnym działaniem w zakresie samooceny jakie musisz podjąć jest analiza własnych  opinii, poglądów i przekonań


"To umysł zmienia zło w dobro, umysł czyni szczęśliwych bądź zdesperowanych, bogatych lub biednych"

Edmund Spenser


Wiele osób nie docenia siły swojego umysłu i nie widzi wpływu jaki mają myśli na kształtowanie rzeczywistości. A to przecież one zamieniają się w słowa lub decyzje, a potem w konkretne działania, które przynoszą określone rezultaty.

Wyobraź sobie panią Marię Narzekalską. Uważa ona, że uczciwy człowiek nie może dorobić się dużych pieniędzy. Według niej, każdy przedsiębiorca to kombinator i złodziej.

Jak sądzisz, czy z takim przekonaniem, pani Maria jest w stanie być gorącą zwolenniczką gospodarki wolnorynkowej? Czy jest możliwe, że osiągnie kiedyś zamożność finansową? Jak poczuje się przechodząc na zasłużoną emeryturę, wynoszącą 800 zł miesięcznie?
Oczywiście domyślasz się, że będzie narzekać na wszystko użalając się nad sobą. Nie dostrzeże związku pomiędzy tym co myśli, a tym kim jest i co posiada.

A jaki jest Twój pogląd na temat pieniędzy?


Sprawdź, czy się przypadkiem nie mylisz.
Skonfrontuj swoje poglądy z opiniami człowieka, który o pieniądzach wie prawie wszystko (także je ma). Czy jest "
BOGATY ALBO BIEDNY" ?

Na szczęście, drogi internauto, to że czytasz dalej ten artykuł oznacza, że doceniasz rolę swoich przekonań w tworzeniu rzeczywistości.
W pełni zdajesz sobie sprawę, że Poradnik Sukcesu pomoże Ci stać się bardziej wartościowym człowiekiem ukierunkowanym na sukces i szczęście. Naprawdę zasługujesz na to.

Teraz jednak spróbuj o tym nie myśleć. Skoncentruj się na lekturze artykułu.

Bądź jak Bourne, odkryj swoją tożsamość

Zapewne zauważyłeś, że Twoje najważniejsze przekonania życiowe, czyli to co myślisz o sobie, ludziach, wartościach i otaczającym świecie, determinuje kim jesteś i określa Twoją tożsamość.
Zdolności, które posiadasz są na ogół niezmienne, ale zakres ich wykorzystania zależy od Twojej tożsamości.
Możesz wierzyć, że osiągniesz wszystko co sobie zaplanowałeś, albo pogrążyć się w niemocy, zwątpieniu i nudzie, uznając siebie za nieudacznika. Wybór należy wyłącznie do Ciebie.

Tożsamość nie jest czymś stałym. Możesz ją kształtować w dowolny sposób. Kiedy rozwiniesz w sobie nowe, silne przekonanie na temat tego kim jesteś, automatycznie twoje zachowanie zmieni się, aby wspierać nową tożsamość. Jeśli na przykład uznasz, że zaliczasz się do skutecznych handlowców, zmienią się Twoje zachowania i sposób podejścia do pracy zawodowej, klientów i współpracowników. Podświadomie będziesz starał się sprostać nowej roli. Twoja tożsamość zmieni się w tym zakresie.
Brzmi to trochę jak magia, ale na szczęście w ten sposób to działa.

Zdobądź paliwo dla twego działania

Przeszedłeś już kolejno wszystkie etapy samooceny. I co dalej? - zapytasz.

Znając odpowiedź na pytanie, kim jesteś, możesz teraz określić, co Cię w życiu najbardziej motywuje do działania. Jakie masz  marzenia? To one są pokarmem i siłą napędową dla Twojej wyobraźni, która przez podjęte przez Ciebie decyzje, uruchamia działanie. Żeby te działania miały sens, należy je ukierunkować. Musisz wytyczyć sobie drogowskaz życia w postaci jasno określonych  celów.

Odpowiesz sobie wówczas na drugie egzystencjalne pytanie -

- dokąd zmierzam?

Ale teraz nie myśl już o tym. Przeczytaj kolejny artykuł, albo rozpocznij bezpłatny kurs "Strategia Sukcesu".


"Ujarzmij siły, które kształtują twoje przeznaczenie"

Anthony Robbins


 
informacje o autorze I polityka prywatności I czynniki sukcesu I przekonania I postawa życiowa I marzenia
samoocena I cele życiowe I droga do sukcesu I powołanie życiowe I strategie osiągania sukcesu

Pociąg do Sukceu-bezpłatny ebook I Strategia Sukcesu-bezpłatny kurs rozwoju osobistego

Copyright © 2005-2015 Krzysztof Łasica.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego